Äsja valminud Alma Tominga büroohoone on Ülemiste Citys üks kaasaegsemaid ja energiasäästlikumaid, meelitades ligi rahvusvahelisi edukaid ja innovatiivseid ettevõtteid. Ühe sellise idufirmana on end rohehoonesse sisse seadmas Euroopa suurim superkondensaatorite tootja Skeleton Technologies. T43 sisearhitekt Tõnis Kalve lõi koos OCCOga talentidele tõeliselt hubase ja inspireeriva töökeskkonna, mis aitab ettevõtte eesmärke ellu viia.

Inspireeriv atmosfäär

Eesti ettevõte Skeleton Technologies on kasvanud 13 aastaga oma valdkonna tipptegijaks. Sel aastal on neil plaanis käivitada maailma suurim superkondensaatorite tehas ning laieneda nii rahvusvaheliselt kui kodumaal. Seetõttu loodi uus kontor Ülemiste linnaku Alma Tominga nimelisse rohebüroosse.

Ettevõtte avalike suhete juht Arnaud Castaignet töötab veel viimaseid nädalaid firma vanas büroos, mis asub Tominga maja kõrvalhoones. Castaignet ootab uude kontorisse kolimist pikisilmi, ja seda põhjusega! Uus kontor on ühest küljest kodune, pakkudes võimalusi pärast tööpäeva puhkamiseks ja lõõgastumiseks. Teisest küljest on kahekorruselisel alal parajalt ruumi, et pidada rahvarikkaid koosolekuid või vaikselt enda nurgakeses töösse keskenduda.

“Uus büroo on mõeldud eelkõige CEO-dele ja juhtidele klientidega kohtumiseks, tiimitööks (eelkõige tarkvara- ja mooduliarenduseks, mis nõuavad loovust) ning tähtsateks ärilisteks koosolekuteks. Kui Saksamaal toimub meil põhiliselt tootmine, siis Eestis on ettevõtte eesmärgiks toodete müük ja arendus,” rääkis Castaignet. “Üks uue kontori eesmärke on meelitada ligi ka Eesti talente, pakkudes töötajatele tervislikku ja inspireerivat keskkonda.”

Peagi valmivasse kontorisse tuleb koduse atmosfääri loomiseks peale tööruumide ka hubane puhkeala, raamatukogu, mänguruum, virgestav spordiala ning massaažitooliga lõõgastumiskabiin. Mõnus ja kodune õhkkond on kontoriruumides aga praegugi – põrandad on kaetud vaipadega ning välisjalanõud jäetakse ukse taha. Valmis saanud köögis saab käia kolleegidega hommikust söömas või lõunatamas ning pärast tööpäeva ootab kõiki leilisõpru lõõgastav saunakogemus. Sooja tunde loob kontorisse ka asjaolu, et tööle võib tulla ka neljajalgse sõbraga – üks tore koer on endale kontoris juba koha sisse seadnud.

Tegevuspõhine ruumiplaneering

Skeletoni uhiuutele kontoriruumidele sisearhitektuurse kontseptsiooni loonud T43 sisearhitekt Tõnis Kalve rääkis, et büroo projekteerimisel oli kõige olulisem töötajate paigutamine tegevusalade kaupa, vastavalt töö iseloomule. Eraldi alad on nii koosolekuteks kui ka rahu ja vaikust nõudvaks tööks. “Palju rõhku sai pandud ka erimööbli sidumisele ruumi planeeringuga, mille eesmärk oli luua voolav ruumiplaan, mis peab avatud kontoris sisaldama nn tegevuspõhise töökeskkonna elemente,” kirjeldas Kalve.

“Olulist rõhku asetasime ka kvaliteetse valgustuse loomisele,” rääkis Kalve. “Kontori valgust saab reguleerida vastavalt päevavalguse muutumisele ja ruumi funktsioonidele.” Tööle keskendudes saavad töötajad valida erksama valguse ning puhkehetkedel või tööpäeva lõpus keerata valgustoonid soojemaks. “Kui vaja, saab valgust ka ruumis kombineerida, suunates töisele alale eredama valgusvihu ning intiimsemale nurgakesele varjulisema,” lisas Kalve.

Selleks et kontori eri funktsioonid ja alad omavahel ühendada, ehitati kahe korruse vahele keerdtrepp. “Selle eesmärgiks on töötajate sotsiaalne sidusus ja mugav kommunikatsioon eri korrustel paiknevate üksuste vahel,” selgitas Kalve. “Et kogu kollektiiv tunneks end ühtse meeskonnana, vähendasime ka korrustel paiknevaid kohvi- ja köögialasid ning lõime kaheksandale korrusele ühe suure kogunemispaiga koos konverentsiruumiga.”

Detailselt läbi mõeldud lahendused

“Põhilised materjalivalikud said inspiratsiooni ettevõtte tegevusalast (alumiinium ja komposiitmaterjalid), millele lisati pehmenduseks puidust elemente, nagu puidust akustilised ripplaed, tammespoonitud kapid ja riiulid ning tamme industriaalparketist põrandad,” sõnas Kalve. “Head akustikat aitavad luua ka vaipkattega tööalad ning konverentsiruumides perforeeritud kipsist laed. Heli neelamiseks panime töölaudade vahele pehmedusega paneelid,” selgitas Kalve.

Kogu erimööbli tellimise ning sisustuselementide eest vastutas OCCO. “Kuna oleme OCCOga juba varem koostööd teinud, siis võisime olla kindlad, et nad mõistavad meie eesmärke ja soove,” rääkis Castaignet. “OCCO tegi kontori sisustamise protsessi meile väga lihtsaks.”

Tunnustatud rohehoone

Kontoriruumides on olulisel kohal ka lopsakas taimestik, mis kasvab välja taimekastidest erimööbli ülemistelt riiulitelt. “Selle eesmärgiks on eraldada ruumi koridoridest ja käiguteedest, lisaks loovad taimed väga õdusa töökodu keskkonna,” märkis Kalve.

Taimed ja roheline mõtteviis on nii Skeletoni kontoris kui Alma Tominga 11-korruselises majas üks peamisi motiive – nelja korrust läbib troopiline botaanikaaed, katusele on paigaldatud päikesepaneelid ning kogu hoone kasutab roheenergiat. Lisaks aitab kütte-ja jahutussüsteem säästa tulevikus 1500 puuga metsatuka jagu CO2 aastas.

Seetõttu on hoone pärjatud ka LEED Kuld roheehitise sertifikaadiga – tegemist on nimelt rahvusvaheliselt maineka sertifikaadiga, millega tunnustatakse ehitisi, mille projekteerimisel, ehitamisel ja kasutamisel järgitakse keskkonnasäästu ning säästva arengu põhimõtteid.

Tominga rohehoone on kooskõlas nii Skeletoni äritegevuse kui põhiväärtustega. “Kuna meie laiem eesmärk on aidata ettevõtetel energiat säästa ning seda võimalikult efektiivselt ära kasutada, läheb Tominga hoone meie väärtustega ideaalselt kokku,” sõnas Castaignet.