OCCO valgustusseptsialist Karin Elisabeth Ruut nendib, et kontorivalgustus on asi, millele ei pöörata piisavalt tähelepanu, kuid tegelikult on see tähtis osa kontori kujundamisest. Kui kontoris töötajatel tekib sageli näiteks peavalu ja väsimus ning valdav on tunne, et parema meelega teeks tööd hoopis kodus, võib põhjus olla just kehvas valguslahenduses. Kui aga valgustus on hästi planeeritud, siis on kontoris hea olla ja tööd teha.

Milline on hea valguslahendus?

Valgustus ei tohiks kindlasti häirida töötamist ega tekitada ebamugavust. Kui olen rääkinud erinevate klientidega, siis olen saanud vastuseks, et neile ei meeldigi kontoris töötada – olemine on rusuv, tekib peavalu ja väsimus.

Tihti tahetakse meeleolu parandada läbi ruumijaotuse või vahetades tooli mugavama vastu. Mulle on öeldud ka, et kui näiteks lauavalgustus ei sobi, siis pannakse lamp üldse kustu ja istutakse pigem pimedas kui kehva valgustusega ruumis. Seega saab kogu atmosfäär alguse valgustusest – õige valgustusega suudetakse olla kaheksa tundi ärksad ja tunda end kogu päeva vältel hästi.

Kuidas on loodud OCCO kontori valguslahendus?

OCCO praeguses kontoris on kõigil laudadel individuaalsed lauavalgustid, mida saab ise reguleerida. Lisaks on kontoris suured avarad aknad, kust tuleb palju naturaalset valgust. Meil on ka palju kihilist valgustust, mis on samuti väga oluline osa kogu lahendusest.

Inimesele on tähtis, et ruumis oleks erinevad varjud – hämarad nurgakesed, kus lõõgastuda ja eredamad kohad, kus tööd teha. Kui inimene on väsinud, saab kasutada heledamat lahendust, aga kui tahab rahulikumalt võtta ja lõõgastuda kohvinurgas, siis sobib rohkem hämaram lahendus.

Valguse kihilisuse loovad erinevad elemendid – põrandavalgustus, siinivalgus, üldvalgustavad valgustid ja lauavalgustid. Ei tundu naturaalne, kui ruumi täidab ainult üks valgusallikas. Mida rohkem on valgusallikaid eri punktides, seda mugavam on ruumis olla.

Mida tehakse valguslahenduse loomisel valesti?

Kui luua valgustus, saamata aru mis on eri valgusallikate omadused ja mõjud, siis võib valgustus hakata segama. Mina alustan oma tööd alati valgusmõõdistuse ja -arvestusega. Arutame läbi ruumi mõõtmed ja sealse valgusnõudluse. Läbi selle saab väga täpselt teada, palju valgusallikaid on tarvis ja mis on valguse optimaalne kogus. Selle määravad ruumi suurus ja eripärad – kas on madalad või kõrged laed, kas kontorihoone on uusarenduses või vanemas majas ning kui palju on hoonel aknaid.

Kogu kontori loomine on terviklahendus. OCCOs teeme koostööd disaineritega, planeerime kõik alates vaipadest kuni mööblitoonideni ja teeme kindlaks, et kõik detailid sobiksid omavahel kokku. Nii saamegi tervikliku lahenduse.

Suurimaks probleemiks kontori kujundamisel on enamasti teadlikkus – sageli ei ole tellijail aimugi, mis lahendusi üldse kasutada saab. Kui ei teata, mis on valgusest tulevad kasulikud omadused, ei tekigi huvi terviklikku lahendusse investeerida. Eeldatakse, et ühest lambipirnist piisab küll. Tegelikult tasuks usaldada ikkagi sisekujundajaid ja valgusdisainereid.

Terviklahendusse investeeritakse meelsasti kodudes – pannakse erinevaid valgusallikaid ja luuakse mõnus keskkond. Aga kontori puhul millegipärast sellele ei mõelda, kuigi suur osa päevast veedetakse just kontoris.

Kuidas on olukord Eestis – kui palju pööratakse valgusele tähelepanu?

Asi hakkab tegelikult paremuse poole minema. Ühelt poolt saab tänada Euroopa Liidu standardeid, mis on loodud kontori tööheaolu edendamiseks. Arvesse on võetud valgusarvestusi ja seadusega on määratud, et ruumis peab olema piisavalt valgust. Läbi selle on ettevõtted hakanud valgustusele rohkem tähelepanu pöörama ja tekkima suurem huvi.

Mida saab veel teha, et inimesed valguse olulisusest aru saaksid?

Ma kindlasti soovitaks mõelda sellele, mis emotsioone kontoris olemine tekitab ja millise tundega õhtu lõpetatakse. Kas töötajad tahavad pigem kodus töötada või lähevad hea meelega kontorisse? Tihti saab kõik ikkagi alguse valgustusest. Kui maailm oleks nii nagu mina sooviks, siis mängitaks rohkem valgusega ja nauditaks seda. Et ka pimedamal ajal ei tuntaks soovi esimesel võimalusel Hispaaniasse põgeneda, vaid saadaks enda valgus-boost kätte kodust.