Kui vaadata IT-sektori töötajaid soolise võrdsuse nurga alt, siis on kogu maailmas ülekaalus meestööjõud. Hollandis loodud ühendus Equals on asunud seda asja aga muutma ning punus Amsterdami kesklinna ägeda pesa, kus naistalendid saaksid oma ideid ellu viia.

Equalsi arhitekt Sanne Andree Wiltens ja tegevjuht Dieuwke van Buren rääkisid, mismoodi taoline ühendus loodi ja kuidas OCCO sellele kaasa aitas.

Kõigest 8 protsenti Amsterdami idufirmade asutajatest on naised; 8 protsenti kogu linnas tehtud investeeringutest läks naiste juhitud idufirmadesse ning vaid 18 protsenti Hollandi tehnikavaldkonnas töötavatest inimestest on naissoost.

Equalsi eesmärk on seda olukorda turul parandada, sest nagu nende nimigi (Equals – “võrdsed” ingl k) ütleb, tahavad liikmed naiste osakaalu tehnoloogiamaailmas suurendada.

Andekad naised ühe katuse all

Kusjuures ühenduse asutaja, Ricardo van Loenen, on hoopiski meessoost, aga temagi jagab arusaama, et tehnoloogiasektoris peaks rohkem naisi töötama. Amsterdami kesklinnas avatud klubimaja eesmärk on koondada ühe katuse alla professionaalne kogukond ja püüelda suurema tööjõu võrdsuse ja mitmekesisuse poole. Eeskätt on ettevõte pühendunud just naiste toetamisele nende karjääri kasvul ja arengul.

Ühenduse kontorit nimetatakse klubimajaks, kus kõik liikmed saavad tulla kokku, end tööalaselt arendada, uusi suhteid luua, osa võtta üritustest, kohvi juua või lihtsalt enda igapäevaseid tööülesandeid tegemas käia.

Hoone koosneb mitmest eri ruumist, mis on mõeldud koosolekute pidamiseks ja ürituste korraldamiseks. Ruumid on multifunktsionaalsed ning neid saab vastavalt olukorrale ümber paigutada.

“Kuna ma olen ka ise ema, siis on kogu projekt mulle väga südamelähedane,” rääkis arhitekt Sanne Andree Wiltens. “Ruumiplaani tehes arvestasime ka väikeste lastega emadega, et ka neil oleksid head võimalused oma karjäärile pühenduda. Kontoris on hubane mängunurk ning eraldi ala ka imetavatele emadele,” kirjeldas Wiltens.

“Sisekujunduses otsisime võimalusi, kuidas naisi inspireerida ja kokku tuua, ning kasutasime vaid naisdisainerite loomingut,” märkis Equalsi peadirektor Dieuwke van Buren. “Kohati valmistas see raskusi, et leida sobiv valik ainult naisdisainerite tööde hulgast, aga andsime endast kõik, et see eesmärk saavutada.”

Feminiinse ja naisi julgustava keskkonna loomisel oli van Bureni sõnul palju abi ka OCCOst. “Nad pakkusid meile mitmeid mööblivalikuid ja viisid kokku brändidega, kellest me enne ei teadnudki,” sõnas van Buren. Samuti aitas OCCO püsida eelarves ning soovitada Equalsi atmosfääriga sobituvaid disainereid.

Kokkuvõttes jäid nii arhitekt Wiltens kui ka Equalsi peadirektor van Buren tulemusega väga rahule ja tulevikus on oodata Amsterdami klubimajas mitmeid üritusi ning töötubasid, mis aitavad ühendusel saavutada Hollandi tehnoloogiasektoris sooline võrdsus.